Lublin – Perła Wschodu

Lublin - Perła Wschodu, blog, podróże, post

Lublin – Perła Wschodu.

Lublin i jego okolice bywa nazywany “Polską B”. Niektórzy używają nawet dalszych liter alfabetu, próbując zdyskredytować to miasto w oczach osób, które nigdy tu nie były. A Lublin to miasto nieodkryte, które dopiero zaczyna zaznaczać swoją obecność na turystycznej mapie Polski i Europy. Ba, nawet świata! Zaintrygowane? Zapraszam do lektury poniższego tekstu, który jedynie symbolicznie

Lublin czyli coś dla miłośników historii.

Jeśli tylko nosicie w sercu zamiłowanie do sztuki minionych lat to sukcesywnie remontowana starówka z pewnością Was zachwyci. W kilku kamieniczkach skupionych wokół dawnego Ratusza mieszkali słynni Lublinianie, o których informują tablice informacyjne. Warto nadmienić, iż 16 maja 2007 roku zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta został wpisany na listę Pominków Historii. (O samym Starym mieście na pewno napiszę jeszcze osobny szczegółowy post)

Być może nie wiecie, ale to właśnie tu, na tereny Lubelszczyzny (w tym właśnie Lublin) wykształcił się własny, unikatowy na skalę europejską styl, zwany Renesansem Lubelskim. Wprawne oko miłośnika historii sztuki dojrzy w nim silne wpływy włoskie, ale też dostrzeże geometryczna dekorację kasetonową, typową dla tego regionu. Co ciekawe nie tylko kościoły chrześcijańskie prezentują odmienność architektoniczną od budowli tamtego okresu wznoszonych w pozostałych regionach Europy. Wpływy zauważalne są również w świątyniach obrządku wschodniego na przykład w cerkwii grecko-ruskiej pw. Św. Mikołaja czy też w kościele ormiańskim (obie budowle umiejscowione są w pobliskim Zamościu). Dla zainteresowanych tym tematem dodam, iż w maju 2013 roku Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna stworzyła “Szlak Renesansu Lubelskiego” obejmujący kilkadziesiąt obiektów na terenie całego województwa.

Lublin czyli coś dla miłośników kultury.

Lublin staje się gwiazdą na mapie festiwali i wydarzeń kulturalnych. Miasto regularnie jest gospodarzeń takich wydarzeń jak: Jarmark Jagielloński, Festiwal Sztukmistrzów, Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Jazz Bazz, Europejski Festiwal Smaku. To tylko przykładowe imprezy, które przyciągają rok rocznie coraz większą rzeszę turystów. Nie byłyście moje Panie jeszcze na żadnym z tych wydarzeń? Błąd! Koniecznie trzeba go naprawić!

 

Lublin – skarbnica nieodkrytych smaków.

Nie tylko duchowymi doznaniami odkrywamy nowe miejsca, dlatego też warto wspomnieć też o przyjemnościach dla ciała. Uwielbiam poznawać nowe miejsca poprzez smaki lokalnych potraw. Jeśli również jesteście fankami tego typu podróżowania to koniecznie musicie spróbować takich rzeczy jak: cebularz czy też forszmak (przepyszna zupa, którą wprost uwielbiam! A nie jadam zwykle zup!).

 

A może zamiast tylko czytać o Lublinie, po prostu w któryś weekend zawitasz do tego niezwykłego miasta?

 

Jeśli tylko uważasz ten post za przydatny lub wiesz, że mógłby on zainteresować któregoś z Twoich znajomych, udostępniej go u siebie!

 

Potrzebujesz spersonalizowanej oferty? Zajrzyj do zakładki WAKACJE SZYTE NA MIARĘ

About

No Comments

  Leave a Comment

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://monikasjourney.com/2018/08/27/lublin-perla-wschodu">
  Instagram