Fotografia – kilka przemyśleń na dobry początek

Fotografia czyli słów kilka na dobry początek, blog, post,

Fotografia kiedyś i dziś…

Fotografia to sztuka, która od przeszło stu lat rozpala naszą wyobraźnię, utrwala ulotne chwile, ale też maluje obrazy równie piękne, co renesansowe działa wielkich mistrzów.

Pamiętam, że kiedy byłam nastolatką fotografia była czymś elitarnym. Nie każdy miał aparat, nie każdy też potrafił właściwie założyć czy wyjąć kliszę, bez prześwietlenia jej. Fotograf był człowiekiem porównywalnym z malarzem, magikiem albo sztukmistrzem.

Dziś aparat ma niemal każdy! Chociażby ten wbudowany w naszym smartfonie. Nie musimy się też przejmować kliszami, ograniczonymi ujęciami, które możemy wykonać. Pstryk i zdjęcie gotowe! Nie podoba się? To klikamy jeszcze kilka razy, utrwalając obrazy w cyfrowej pamięci. Niemal bez ograniczeń! W końcu dziś fotografem jest każdy!

Fotografia – zmierzch czy rozkwit?

Sztuka, która jest elitarna rozbudza wyobraźnię mas, ale jednocześnie ma tendencję do kostnienia w swoich raz wyznaczonych strukturach.

Warsztat dostępny dla każdego pobudza rozwój, szuka nowych rozwiązań i dróg…

Jak jest w przypadku fotografii?

Chyba po części obserwujemy zmierzch dawnych klasycznych stylów, które są już przeżytkiem epoki, czymś normalnym.

Na szczęście też rozwój technologii daje możliwość szlifowania naturalnych talentów i utrwalania rzeczywistości, jaką widzimy, ale również tej, która istnieje jedynie w naszej wyobraźni.

Najlepszym przykładem są fotografowie, który stają się sławni dzięki Instagramowi, YouTube czy innym platformom społecznościowym. Ich zdjęcia są idealne pod względem technicznym, ale też fantastyczne, kreujące rzeczywistość wyglądającą jak z innego, alternatywnego świata.

Fotografia – jak zaczęła się moja miłość.

Fotografuję odkąd pamiętam. Już jako podrostek zmieniałam klisze w aparacie, czułam ten dreszczyk emocji zastanawiając się, jak wyszły kolejne ujęcia i czy zdjęcia po wywołaniu będą takie, jakbym chciała. Pamiętam ekscytację, kiedy kupiłam pierwszy aparat cyfrowy i nagle bez potrzeby wywoływania filmu mogłam zobaczyć na wyświetlaczu gotowe ujęcie.
Teraz mam już ulubione obiektywy, czy marki aparatów… Ale…
Świadomej sztuki fotografii uczę się dopiero od przeszło roku! Poznaję tajniki, które przez lata były mi obce! Do czerwca 2017 roku cały czas używałam trybu automatycznego. Odkąd go wyłączyłam moje zdjęcia nabrały innego charakteru…

Fotografia – magia dla każdego.

Mimo, że uczę się każdego dnia jakiegoś kolejnego zagadnienia związanego z tym tematem, to mam poczucie, że wiele rzeczy zostało do odkrycia. Dlatego też powstał ten blog. Pragnę dzielić się wyszukanymi informacjami, dlatego zachęcam wyłącz tryb automatyczny w swoim aparacie i zacznij fotografować świadomie!

Zapraszam, abyś wyruszyła w tą drogę ze mną. Fotografia jest pewnego rodzaju podróżą, także do głębi własnej wrażliwości, dlatego też stała się częścią mojej podróżniczej strony internetowej. Oczywiście drugim powodem jest fakt, iż w podróży nie rozstaję się z aparatem 😉

 

Jesteś ciekawa moich prac? Zajrzyj do zakładki Portfolio, już wkórtce coś powinno się tam pojawić!

About

No Comments

  Leave a Comment

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://monikasjourney.com/2018/08/12/fotografia-kilka-przemyslen-na-dobry-poczatek">
  Instagram