Coba – historia i współczesność

Coba historia, Meksyk, blog post, historia,

Witam w trzecim i ostatnim wpisie na temat Coby – miasta Majów, którego ruiny usytuowane są na Jukatanie (w części meksykańskiej). Dziś chciałabym podzielić się z Wami tak ważnymi jak Coba i jej historia, a także to, co można zobaczyć tam współcześnie.

Coba historia w telegraficznym skrócie

Pierwsze ślady osadnictwa na obszarze położonym pomiędzy dwoma lagunami, wyznaczającymi poszczególne etapy rozwoju miasta datuje się na początek naszej ery. Niestety, ówczesne budowle wznoszone były z drewna, dlatego też żadna z nich nie zachowała się do naszych czasów. Dzięki dogodnemu położeniu bardzo szybko status Coby wzrósł do tego stopnia, iż stała się ona kompleksem kontrolującym okoliczne ośrodki miejskie, szlaki handlowe, jak również farmy dostarczające pożywienia. Przywódcy miasta utrzymywali również bliskie kontakty z największymi ośrodkami kultury Majów na terenie dzisiejszej Gwatemali np. Tikal, Tz’ibanche oraz Calakmul. O szerokich wpływach może świadczyć również fakt, iż w architekturze Coby można odnotować wpływy architektoniczne wywodzące się wprost od odległego Teotihuacan. To wszystko wskazuje nie tylko na ważną rolę tego ośrodka, ale również jego prestiż i uznanie wśród lokalnej (i nie tylko!) społeczności.

Co ciekawe i z pewnością warte odnotowania, jedna z kamiennych stelli odnaleziona na terenie miasta wskazuje na to, iż wielu spośród władców Coby było kobietami!

 

Rola miasta uległa znacznemu osłabieniu dopiero po roku 1000, kiedy dominantem regionu stała się pobliska Chichen Itza (oddalona o nieco ponad 100 km). Dlaczego tak się stało? Trudno stwierdzić to z całkowitą pewnością, nie mniej jednak dwoma najważniejszychmi czynnikami były z pewnością: władza i wyznanie! Chichen Itza zyskiwała znaczenie polityczne, ale również religijne dzięki kompleksowi świątyń wzniesionych na jej terenie.

Po chwilowym osłabieniu, rola miasta odzyskała część dawnej chwały, co zaowocowało kolejnymi monumentalnymi fundacjami wzniesonymi na terenie kompleksu (lata 1200-1500). Mieszkańcy porzucili swoje domy około 1550 roku, zostawiając dawne budowlne na pastwę natury oraz podbijających półwysep Hiszpanów.

Coba historia, a współczesność

W obrębie dawnych ruin wyodrębniono kompleksy:

Coba
Chumuc Mul
Nohoch Mul
Macanxoc

Skąd taki podział?

Dane miasto Majów zajmuje teren szacowany na 70 km2, z czego niewiele ponad 10% zostało przebadanych. Wielu badaczy twierdzi, iż ponad 6000 różnorakich budowli nadal czeka na odkrycie.

Czy tak jest w rzeczywistości? Tego szybko się nie dowiemy, bowiem dżungla Jukatanu zazdrośnie broni tajemnic przeszłości. Problemem są również koszty badań archeologicznych, które muszą zostać przeprowadzone przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Niezbędna jest również rzesza ludzi posiadających odpowiednią wiedzę, jak i precyzję pracy z delikatnymi reliktami z przeszłości.

Jak poruszać się po Cobie?

Oczywiście najlepiej zwiedzać ruiny pieszo, tak aby nie przegapić niczego z pozostałości po jednym z większych i wspanialszych miast regionu. Niestety wymaga to nie tylko dobrej kondycji fizycznej (ze względu na spore odległości pomiędzy poszczególnymi grupami w obrębie kompleksu), ale także czasu.

Alternatywą jest wypożyczenie roweru i stosunkowo szybki przejazd pomiędzy odległymi częściami udostępnionego turystom obszaru.

Coba – co zobaczyć…

Strefę archeologiczną Coby warto odkrywać instynktownie, o ile instynkt zaprowadzi Was do kilku najważniejszych miejsc:

Absolutna perełka kompleksu to piramida Nohoch Mul
Ciekawa jest również struktura w formie piramidy zwana – “La Iglesia” (co po hiszpańsku znaczy “Kosciół”)
Boisko o rytualnej gry w piłkę, znajdowane w różnych miastach Majów.
Kilka świątyń
Obserwatorium astronomiczne
Kamienne stelle
Sacbes – ceremonialne drogi wykonane z piaskowca łączące najważniejsze części miasta, ale również wiodące do innych ośrodków miejskich dawnego imperium.

Co jeszcze można tam znaleźć? Przekonajcie się sami!

 

Poprzednie wpis z tego cyklu:

O Cobie tytułem wstępu, czyli dlaczego w ogóle tam pojechałam… 

Coba – ruiny zagubione w dżungli, czyli jak dojechać na koniec świata…

About

No Comments

  Leave a Comment

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://monikasjourney.com/2018/08/05/coba-historia-i-wspolczesnosc">
  Instagram