Essaouira – królowa wiatrów

Essaouira, Maroko, blog post, podróże, podróż jest kobietą

Essaouira – położenie

Fale Atlantyku roztrzaskujące się o skaliste południowo-zachodnie wybrzeże Maroka, stanowią stały element krajobrazu okolic miasta Essaouira. Huk rozchodzący się po całej okolicy można niejednokrotnie porównać do wybuchów armatnich… Nie jest to wcale złe skojarzenie, bowiem w mieście tym znajduje się forteca Castello Real de Mogador zbudowana w 1506 r przez Portugalczyków.

Essaouira – historia

Historia Essaouiry jest tak samo niespokojna, jak i wody ją oblewające. Z potęgi handlowej w XIX wieku, stała się miejscem kwarantanny dla pielgrzymów powracających z Mekki osadę.  Dziś pozostaje niemal sennym, lokalnym portem rybacki, do którego ściągają windsurferzy z całego świata.

Miasto, które można odwiedzić współcześnie, zostało założone stosunkowo późno, bowiem dopiero w XVIII w. z polecenia sułtana Mohammada ibn Abdullah. Początkowo był to  wolny port dla handlarzy prowadzących swoje interesy w tym zakątku kraju. Warto nadmienić, że  ludność pochodzenia żydowskiego stanowiła wtedy znaczny odsetek mieszkańców. Nie znaczy to jednak, iż dopiero wtedy na stałe zaczęli osiedlać się tam ludzie.  Tereny dzisiejszej Essaouira, a dawnego Mogadoru posiadają wspaniałą historię, sięgającą swymi korzeniami starożytności.

Essaouira – medyna

Dzisiejsza medyna, zaprojektowana przez Theodora Cornuta, Francuza przebywającego w niewoli marokańskiej, stanowi zupełne zaprzeczenie tradycyjnych osad marokańskich. Domostwa mieszkalne, zarówno skromne, jak i bardzo okazałe (tradycyjne riady) zbudowane są na regularnym planie, natomiast proste, szerokie (jak na warunki arabskie) ulice przecinające się pod kątem prostym dając wrażenie uporządkowania. Dzięki temu na tej „starówce” nie sposób jest się zgubić, co jest niezwykle łatwe w takich miastach jak Fez czy Marrakesz. Cała medyna otoczona jest murami obronnymi, które stanowią jedną z atrakcji miasta. Miejsce to znalazło uznanie w oczach członków UNESCO i od 2001 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego.

Essaouira – jako światowe dziedzictwo UNESCO i inspiracja artystów.

Zanim Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury dostrzegła wyjątkowość Essaouiry, uczynił to Orson Welles, który w 1952 r podczas kręcenia „Otella”, słynnej ekranizacji dramatu Szekspira, umiejscowił tam kilka znaczących scen.

Nieco ponad dekadę potem (1969 r.) miasto gościło Jimiego Hendrixa (zatrzymał się w „Des Iles Hotel”). Wizyta ta, wbrew temu co mówią lokalni przewodnicy, błędnie kojarzona jest z napisaniem piosenki „Castles made on Sand”, bowiem została ona nagrana dwa lata wcześniej.

Może nie warto wnikać zbyt głęboko, by nie rozwiać romantyzmu i nuty tajemniczości, która tkwi w tym mieście i daje się wyczuć od pierwszej chwili, kiedy tylko się tam pojawicie…

About

No Comments

  Leave a Comment

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://monikasjourney.com/2018/07/08/essaouira-krolowa-wiatrow">
  Instagram