Gebe Kilise, czyli niezwykłe ruiny w pięknej zatoce

Gebe kilise, Turcja, Marmaris, podróże

Gebe Kilise

Rok rocznie do Marmaris przybywają dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy turystów. Zaledwie niewielki procent tych osób dotrze do Gebe Kilise, o którym chciałabym Wam opowiedzieć. Mało tego! Ja sama mieszkając tam przez kilka lat, odwiedziłam ten zakątek stosunkowo niedawno! Mimo, że słyszałam o tej zatoczce dość dawno.

Nazwę owego miejsca można przetłumaczyć jako “Kościół Ciąży”. Brzmi tajemniczo? Cóż, wiele miejsc związanych z historią odznacza się niezwykłą nazwą.

Gebe Kilise – jak dojechać?

Nie oszukujmy się! Nie jest łatwo tam trafić! Przecież gdyby można było wsiąść w lokalny autobus, zatrzymujący się w maleńkich wioskach, już dawno bym tam zawitała. Zakątek położony jest zaledwie 11 kilometrów od wioski Çiftlik, niestety można do niego dotrzeć jedynie drogą morską.

Jeśli podróżujecie kilkuosobową grupą, najlepszym wyjściem jest wynajęcie na jeden dzień niedużego jachtu (bez problemu można tego dokonać w porcie w Marmaris).

Podróżujący samotnie mogą znaleźć jeden ze statków wycieczkowych, mający w programie odwiedzenie Gebe Kilise. Minusem tej opcji jest fakt, że razem z Wami w małej zatoczce znajdować się będzie przynajmniej sto innych osób, chcących odwiedzić ten rajski zakątek.

Gebe Kilise – czego oczekiwać?

Czas zdradzić, dlaczego w ogóle warto zadać sobie trud, aby dotrzeć w to odosobnione miejsce. Wyobraźcie sobie niewielką zatoczkę, w której kryształowo czysta woda połyskuje w promieniach słońca. Błękit otaczający łodzie sprawia wrażenie stworzonego w aplikacji profesjonalnych grafików. Ponad rajską plażą górują pokryte zielenią zbocza wzgórz, chrakterystycznych dla tego regionu. Na jednym z nich można zaś dostrzec ruiny jakiejś budowli. To właśnie od niej swą nazwę czerpie ten zakątek regionu Marmaris.

Według mieszkańców pobliskich wiosek, przed wiekami znajdował się tam niewielki kościółek. Bez problemu można dostrzec wyraźny zarys apsydy, a moim zdaniem również przedsionka prowadzącego do tego świętego miejsca.

Trudno jest odnaleźć jakiekolwiek informacje na temat tego miejsca, mimo, iż poszukiwałam ich zarówno w języku angielskim, jak i tureckim. Zagadką pozostaje nawet fakt, w którym roku, czy też wieku wzniesiona została ta świątynia. Jedno natomiast jest pewne, musiało się to stać zanim Islam stał się religią dominującą na tych terenach. Osobiście wskazywałabym na wiek XI lub XII. Dlaczego? Później region ten trafił w ręce Turków Seldżuckich.

Gebe Kilise – Kościół Ciąży

Fascynującym prawem natury jest to, iż lokalne miejsca kultu, zachowują swoją sławę niezależnie od mijających lat. Bez względu na zmieniającą się religię i wierzenia!

Zgodnie z podaniami do tego niewielkiego kościółka pielgrzymowały mężatki mające problem z zajściem w ciążę. Wspinając się, po wcale nie łatwej do przejścia ścieżce, modliły się o szczęśliwe poczęcie i powicie upragnionego dziecka. I wiele z nich podobno uzyskiwało to, o co prosiło.

Czy to prawda? Podobno w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy.

Gebe Kilise – warto czy nie warto?

Moim zdaniem naprawdę warto popłynąć do tej niewielkiej zatoczki. Nawet jeśli nie interesuje Was historia, i nie macie ochoty wspinać się po stromych skałach w czterdziestostopniowym upale. Dlaczego? Prawdopodobnie nigdzie indziej nie zobaczycie tak pięknej i nieskażonej obecnością człowieka natury. Błękitna woda przypomina tą widywaną na najpiękniejszych ujęciach z Malediwów czy Seszeli. A jest na wyciągnięcie ręki każdego z nas.

 

 

P.S. Jeśli lubicie rejsy w których można połączyć zwiedzanie z plażowaniem i będziecie już w Marmaris warto odwiedzić również turecką Wyspę Kleopatry

Morze Egejskie, krajobraz, Turcja, wakacje

Morze Egejskie, krajobraz, Turcja, wakacje

!

About

No Comments

  Leave a Comment

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
  Facebook
  Facebook
  Google+
  Google+
  http://monikasjourney.com/2018/07/06/gebe-kilise-czyli-niezwykle-ruiny-w-pieknej-zatoce">
  Instagram