Egipski piasek i turecka Wyspa Kleopatry

Wyspa Kleopatry, Turcja, Marmaris, podróże

Turecka Wyspa Kleopatry – niedoceniana atrakcja.

Niedaleko tureckiego kurortu Marmaris znajduje się maleńka, niepozorna wysepka. Być może część z Was nawet o niej nie słyszała, bowiem kto zliczyłby liczne, lokalne atrakcje? A jednak uważam, że warto o niej mówić, a tym bardziej poświęcić jej wpis na blogu!

Wyspa Kleopatry – podwójne nazewnictwo

Zacznijmy jednak od niejednoznacznego nazewnictwa, które może sprawiać nieco kłopotu. Miejsce to przez Turków nazywane jest Wyspą Cedrów, zaś przez turystów znane jest jako Wyspa Kleopatry.

Skąd taka rozbieżność?

Lokalni mieszkańcy wspominają dawne bogactwo wyspy, która pokryta była cennymi drzewami cedrowymi, cenionymi ze względu na wykorzystanie w meblarstwie, budownictwie, ale też budowie statków.

Turyści zaś nawiązują do krótkiej, ale jakże romantycznej opowieści związanej z legendarną egipską władczynią.

Wyspa Kleopatry i jej legenda

Zgodnie z lokalnymi legendami, opowiadanymi przez kolejne pokolenia mieszkańców, to właśnie na tym niewielkim skrawku ziemi, oblewanym przez wody Morza Egejskiego, egipska władczyni oraz jej rzymski ukochany – Marek Antoniusz, mieli spędzić swój miesiąc miodowy.

Biały piasek kontrastujący z błękitnymi wodami zatoki, który do dziś można podziwiać na rajskiej plaży, skrytej w zatoczce wyspy, miał zostać dostarczony statkami z Sahary. Po co? Z jednego tylko powodu – panna młoda, czekając na ukochanego miała tam czuć się jak w domu.

Spytacie czy to prawda? Hmmm trudno stwierdzić jednoznacznie… Niezaprzeczalnym faktem jest to, iż w okolicach wyspy na próżno szukać podobnej plaży. Ta jest zupełnie wyjątkowa. W jakimś niewielkim lokalnym przewodniku miałam okazję przeczytać, iż badania wykazały podobieństwo do piasku z Egiptu, niestety nie podano, kto i kiedy miał je przeprowadzić. Dlatego też w moim odczuciu, nie była to zbyt wiarygodna informacja. Ale kto wie, być może za tą legendą kryje się ziarno prawdy…

Wyspa Kleopatry – plaża i historia w jednym

Kiedy już znudzi się Wam plażowanie warto wybrać się na spacer po wyspie i odnaleźć ruiny dawnego miasta. Wśród ruin Agory można odnaleźć pozostałości po kolumnach, które swym przekrojem przypominają serce, a nie tradycyjny okrąg… Według lokalnych przewodników to jeszcze jeden dowód miłości jaka połączyła tą niezwykłą parę antycznych władców…

Dla mnie wyspa ta jest „żywym” dowodem na to, że miłość potrafi przetrwać wieki…

About

1 Comment

Leave a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://monikasjourney.com/2018/07/06/egipski-piasek-i-turecka-wyspa-kleopatry">
Instagram